Odeszli

Galeria

Gazetka Parafialna

Prace konserwatorskie

Nasza Galeria

XVII DUCHOWA PIELGRZYMKA DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

W tym roku przez panującą pandemię koronawirusa XVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Janą Górę miała symboliczny charakter. W  imieniu wszystkich pielgrzymów do tronu Jasnogórskiej Pani wyruszyli przedstawiciele księży oraz służb porządkowych, niosąc intencje całej diecezji. W naszej parafii, która należy do grupy 5 Świętego Ojca Pio każdego dnia w czasie trwania pielgrzymki odbywały się spotkania modlitewne. Po wieczornej Mszy Świętej łączyliśmy się duchowo z pielgrzymami na wspólnej modlitwie, śpiewach i Apelu Jasnogórskim.

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia w czasie Mszy Świętej ksiądz Damian nawiązując do Ewangelii poruszył aspekt trudności głoszenia Słowa Bożego w kręgu najbliższych nam ludzi. Nawet Jezus spotykał się z niedowiarstwem i szemraniem przeciw Niemu, dlatego w obecnych czasach tak bardzo potrzebni są świadkowie Królestwa Bożego. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu rozważaliśmy naukę przygotowanych tekstów na tegoroczną pielgrzymkę oraz modliliśmy się litanią do Maryi Matki Kościoła z prośbą o uświęcenie nas wszystkich i odwagę bycia świadkami wiary.

Dzień drugi

Drugiego dnia ksiądz Grzegorz w homilii poruszył temat zamkniętego serca wynikającego z grzechu. Człowiek popełniając grzech zamyka się w epicentrum swojego cierpienia zapominając o Panu Bogu. Po Eucharystii odmówiliśmy różaniec, w którym skupiliśmy się szczególnie na osobie Maryi - kobiety wędrującej. Poszczególne części różańca świętego odmawiali pielgrzymi, modląc się o wzrost wiary, nadziei i miłości.

Dzień trzeci

W trzecim dniu naszego duchowego pielgrzymowania jednocząc się wspólnie na niedzielnej Eucharystii usłyszeliśmy o pragnieniu i głodzie, który często nas dotyka. Obecnie w czasach konsumpcjonizmu i niezliczonych bodźców, człowiek często odczuwa pustkę i niedosyt duchowy wynikający z braku jedności z Panem Bogiem. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu rozważaliśmy katechezę z dnia o Mszy Świętej jako ofierze oraz modliliśmy się wspólnie za rodzinę parafialną, kapłanów oraz osoby świeckie działające w parafiach.

Dzień czwarty

W czwartym dniu rozważaliśmy słowa Ewangelii, które mówiły o uciszeniu burzy na jeziorze. Tego dnia w homilii został poruszony temat szczęścia i tego, co je przesłania. Podobnie jak uczniowie w łodzi, człowiek często zapomina o wszechmocy Boga i nie pokłada w Nim ufności. Drugą rzeczą jest lęk, jaki odczuwamy, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo. Człowiek, który się boi i nie ufa, zawsze będzie człowiekiem nieszczęśliwym. Tego dnia modliliśmy się za naród i władze rządzące o roztropność i pokorę dla nich. Zawierzyliśmy Miłosiernemu Jezusowi nasze troski i oddaliśmy to, co nas boli.

Dzień piąty

Piątego dnia w Bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu odbyło się spotkanie grupy 5 Świętego Ojca Pio. Delegacja z naszej parafii wraz z księdzem Grzegorzem uczestniczyła w Mszy Świętej, której przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz biskup Marek Mendyk. Po Eucharystii odbyła się  Adoracja Najświętszego Sakramentu a następnie mieliśmy możliwość choć przez chwilę poczuć się jak na pielgrzymkowym szklaku, wędrując z obrazem Jasnogórskiej Pani oraz śpiewem wokół Kościoła. Na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski podczas którego ksiądz biskup udzielił wszystkim przybyłym błogosławieństwa. W tym czasie w naszej parafii pozostali pielgrzymi wraz z księdzem Damianem uczestniczyli w Eucharystii oraz zawierzyli pątniczy szlak życia świętemu Józefowi w modląc się nowenną do patrona rodzin.

Dzień szósty

Kolejny dzień  rozpoczęliśmy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wypraszaliśmy potrzebne łaski dla nas i pielgrzymów, którym ostatnie deszczowe dni dały się mocno we znaki. Na Mszy Świętej podczas homilii rozważaliśmy pielgrzymkową katechezę, czyli Kościół jako budowla. Poznaliśmy historię pierwszych wspólnot chrześcijańskich i zrozumieliśmy, że każda wspólnota chrześcijańska potrzebuje miejsca, aby móc jednoczyć się na modlitwie. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu modliliśmy się za misje, misjonarzy oraz prześladowanych chrześcijan.

Dzień siódmy

W czwartek, siódmego dnia duchowej pielgrzymki przypadło Święto Przemienia Pańskiego oraz nabożeństwo do Patrona naszej parafii - Świętego Mikołaja. Podczas Mszy Świętej ksiądz Damian kontynuował temat Kościoła, tym razem jako wspólnoty ochrzczonych i wezwanych do sprawowania Eucharystii. W ramach spotkania pielgrzymkowego odbyło się nabożeństwo dziękczynne za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modliliśmy się o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami Świętego Jana Pawła II.

Dzień ósmy

Ósmy dzień przypadł w pierwszy piątek miesiąca. Podczas Mszy Świętej ksiądz Grzegorz nawiązując do Ewangelii poruszył temat potrzeby zaparcia się samego siebie i wzięcia krzyża aby podążać za Jezusem, szczególnie w sytuacjach, gdzie nic nie idzie po naszej myśli. W czasie nabożeństwa wynagradzającego ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się modlitwa przebłagalna za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami Świętego Ojca Pio, patrona naszej grupy pielgrzymkowej.

Dzień dziewiąty

Tym razem spotkaliśmy się w Kościele pw. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach, który był ostatnim Kościołem stacyjnym naszej diecezji. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Ignacy Dec, który tego dnia wygłosił dla nas także homilię. W ramach spotkania pielgrzymkowego odbyło się nabożeństwo ku czci Matki Bożej zakończone modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim. W tym czasie w naszej parafii wraz z księdzem Damianem modliliśmy się za chorych i cierpiących; za opiekujących się nimi oraz o zaprzestanie rozprzestrzeniania się i ustanie epidemii koronawirusa. 

Dzień dziesiąty

Tego dnia pielgrzymi naszej diecezji, po wielu dniach wędrówki dotarli na Jasną Górę. Jeszcze przed wejściem zostali przywitani przez ogrom duchowych pielgrzymów wszystkich grup, którzy symbolicznym przejściem przez aleje w stronę wałów Jasnogórskich mogli poczuć namiastkę pieszego pielgrzymowania. Łącząc siły parafii z dekanatu Świebodzice, tego dnia u tronu Matki Bożej stanęło ponad 20 osób. Wspierając grupę 5 Świętego Ojca Pio pokłoniliśmy się Maryi odśpiewując hymn pielgrzymkowy i dziękując przewodnikowi księdzu Krzysztofowi Papierzowi za niesienie przez te dni naszych intencji. O godzinie 9:30 zjednoczyliśmy się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył pasterz naszej diecezji ksiądz biskup Marek Mendyk. Kończąc czas duchowego pielgrzymowania w naszej parafii, po wieczornej Mszy Świętej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za XVII Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę zakończone uroczystym odśpiewaniem hymnu Te Deum.